Posted by in Genel on Ağu 14, 2012

Ağlamak bebek için derhal karşılanması gereken ihtiyacına ulaşabilmenin adeta tek yoludur. Bu durumda ağlaması gayet doğal ve tabiatına uygun değil mi?
Ağlasın ki beslensin, ağlasın ki gazını çıkarmasına yardım edebilelim, ağlansın ki uyku için gerekli ortamı hazırlayalım yine ağlasın ki tüm bunlar olurken yaşayabileceği kaygılarını hafifletecek güvenli kucaklarımızı onlar için açabilelim.
Hastalık ve fizyolojik sorunlar olmadığı durumlarda bir bebek neden çok ağlar? Kabaca ihtiyacı olan şey-lerin ona zamanında ve yeterince verilememesinden olduğunu söyleyebiliriz. Peki bebeğin ihtiyaçlarını zamanında ve yeterince karşılayabilmek neden bazen bu kadar zor.
Bebeğin beslenmesi, gazının çıkması, rahatlatılması ve uyutulması ilk ayların temel dörtlü döngüsüdür. Bunlar aylara göre günde 12-8-6-5 ve 4 paket döngü şeklinde giderek azalmaktadır. Bu paketlerin aşamalarından birinde sıkıntı yaşandığında benim ‘ihtiyaçların üst üste binmesi’ dediğim şey oluşuyor.
Örneğin, yeterince doymuş bebek gazını çıkaramayınca ağlamalar devam eder ve rahatlama aşamasına ya geçemez ya da geç geçer. Bu durumda uykusunu ya hiç ya da yeterince alamaz. Tekrar acıktığında tatlı tatlı uykusunu almamış olan bebek artık sadece aç değildir. Hem aç hem de uykusuzdur yani en az 2 ihtiyaç üst üstedir ve ihtiyaçların karşılanması zorlaşmıştır. Bu durumda anne bebeği hem uyutup hem besleyemeyeceğinden bebeğin ihtiyaçlarıyla annenin sağlayabilecekleri arasında karmaşık eşleşmeler başlar. Bu da bebeğin giderek daha çok ağlamasına sebep olmaya başlar. Ağlayan bebek beslenme sırasında huzura tama kavuşamaz, gazlanma artar. Böylece bebek bir miktar gazlı, bir miktar aç, bir miktar da uykusuzdur. Böylece ihtiyaçlar üst üste binmeye ve birbirlerinin tatminini sabote etmeye başlar. Bu arada anne de ne yapacağını bilemez hale gelir. Artık ne yapsa tam olmaz. Bu duruma çok maruz kalınması anne için de bebek için de ne yapılması gerektiğini bilememeyle seyreden bir kaos yaratır. Bu kaos aynı zamanda iletişim sorununu da beraberinde getirir. Anne ve bebek birbirlerini anlayamaz haldedir. Artık sadece fizik ihtiyaçlar değil duygusal rahatlama için gerekli zemin büyük oranda kaybolmuştur. İkisi için de birazdan ne olacağını bilememek endişe yaratır. Bebek de giderek daha çok ağlar.

Yorumlar

  1. Ağu 14, 2012

    Merhaba, bu bir yorumdur.
    Bir yorumu silmek için, yönetim paneline giriş yapın, ve yazılar için yapılmış yorumları görün. Orada yorumları düzenlemek ya da silmek için tercihler mevcuttur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>