Posted by in Genel on Eyl 10, 2012

Pes etmeden bebeğinizi ağlarken desteklemeye devam edin. Özellikle ilk 4 ay için bu çok önemli, bebeğinizi hiçbir kaygı gütmeden dilediğinizce kucaklayabilirsiniz başlangıçta sıkıntıya çare olamasanız da bebeğin sıkıntısına eşlik etmeniz zamanla onu sakinleştirecektir. Anne ve babanın ağlayan bebeklerini rahatlatmaya çalışmaktan vazgeçmemesi sayesinde bebeğin temel ihtiyacı olan kendini güvende ve önemli hissetme ihtiyacı sağlanmış olur. Bu güvenlik duygusu başkalarına güvenmenin ve dolayısıyla gelecekte sağlıklı ilişkiler kurabilmesinin en temel belirleyicisi olacaktır.
Anne ve babanın bebeğini sakinleştirmek için harcadığı emek, ilerleyen aylarda bebeğin bunu kendi başına yapabilir olmasına önemli ölçüde zemin hazırlar. Ailenin bebeği rahatlatmak için kullandığı bedensel ve sesli iletişim bebeğin erken dil ve motor gelişimini önemli ölçüde etkiler. Ailesi bebeğin ağlamalarına (yani iletişim isteğine) uygun desteği sundukça, bebek iletişim konusunda kendini başarılı hissedecek ve daha çok ve anlamlı iletişim için cesaretlenecektir. İletişim aracı olan ağlamalar yavaş yavaş çeşitli jestler ve seslere zamanla da kelime ve cümlelere dönüşecektir.
1- Bebeğin ağlamalarıyla anlatmak istediklerini iyice gözlemleyip, anlamaya çalışın (bunun için ikinize de yeterince zaman verin)
2- Ağlamalar artmadan en öncelikli ihtiyacın karşılanmasını sağlamaya çalışın.
3- Ltf her ağladığında aç olduğunu düşünmeyin, bu bebeğin daha çok ağlamasının en temel nedenlerinden biridir. (ilk 3-4 hafta hariç)
4- Aylara uygun bir beslenme rutini sağlarsanız açlık ağlamasını elemiş olursunuz, bu durumda beslenme saatlerinin arasındaki ağlamalar için geriye kalan nedenler gaz, uyku ve yakın temas ihtiyacıdır.
5- Annenin desteklenmesi en temel ihtiyaçtır. Özellikle babanın eşine duygusal desteği annenin bebeğine bakabilme gücünün temel kaynaklarından biridir.
6- Kaybedilen kontrolün kazanılması için önce dinlenmeniz gerekir. Bebeği sakin birine emanet edip mutlaka dinlenin ve bozulan dengeyi yeniden kurabilmek için güç toplayın. Dinlenirken de vicdan azabı çekmemeye çalışın.
7- Sabırlı olun ve sonsuza dek ağlamayacağını aklınızdan, çıkarmayın. Siz bebeğin birazdan sakinleşeceğinden şüphe ederseniz, kalp ritminiz, vücut ısınız ve terleme artar. Güvenlik için sizi referans alan bebek vücudunuzdaki gelirim ve tedirginlikten etkilenerek daha çok ağlayabilir.
8- Beslenme, gaz çıkarma, rahatlama ve uyku döngüsünden oluşan paketlerin birinde sıkıntı yaşanmışsa bebek daha çok ağlayacaktır. Bebek ağladıkça kontrolü kaybetmek yerine daha sakin kalmayı başarmak bu işin temel sırrıdır. Sakin kalabilen anne yeni paketin birinci aşamasına (beslenme) kucağında sakin bir bebekle girebilmelidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>