Posted by in Genel on Eyl 10, 2012

Öncelikle çocuk hekiminize danışmalı ve fizyolojik sebepler açısından fikir almalısınız. Uyku sorunlarının ardında fizyolojik bir neden olmadığından emin olunduğunda sorunun ebeveynlerin uyku hakkındaki hatalı davranışlarıyla ilgili olduğunu düşünmeli ve acilen bu konuda uzman birinden yardım alınmalıdır. 0-3 yaş döneminde çocukların %50’sine yakınında hatalı ebeveyn tutumlarına bağlı uyku sorunları görülebilmektedir. Erken yaşlardaki uyku sorunlarının okul başarısı, sağlıklı gelişim ve devam eden yıllardaki uyku bozukluklarıyla yakın ilişkisi olduğu bilimsel çalışmalarla gösterildiğinden, çocuktur nasıl olsa bir gün sorunsuz uyuyacaktır dememekte fayda vardır.
Bebeklerin uyku döngüsü başlangıçta kısa parçalar halinde seyir ederken, 6. Ay civarında yavaş yavaş yetişkin tip uykuya benzemeye başlar. Bebekler 1 yaş sonrasında da gece boyunca bölünmeden uyuyabilme kapasitesine ulaşmış olur ancak yetişkinden farklı olarak gündüz uyku ihtiyacı devam eder.
Bebeğinizin aylar ilerledikçe özellikle 6. Aydan sonra daha iyi uyumaya başlamamışsa, geceleri sık sık uyanıyor ya da uykuya dalmada güçlükler çekiyorsa akla getirilmesi gereken ilk şey kendi başına uyuma becerisi edinememiş olmasıdır. Bunun dışında gündüz yeterince uyumama, akşam geç yatma, uykuya kucakta, ayakta sallanarak, memede ya da biberonda dalma gibi alışkanlıkları olan bebeklerin ilerleyen zamanlarda daha fazla uyku sorunu yaşadığı bilinmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>