Posted by in Genel on Eyl 10, 2012

Genel yanlış inanışlardan bir tanesi de bebeklerin yardımsız uyuyamayacağına inanmaktır. Yeni doğmuş bebeğinizin ilk aylarda uykuya geçiş için kendini sakinleştirme becerisi çok az olduğundan, uykuya dalmak için sizin güvenli kollarınızın sıcaklığına ihtiyaç duymaktadır. Ancak bu ihtiyaç 4. Ayla birlikte giderek azalmaktadır. Aylara göre uyku ile ilgili bebeğin fiziksel becerilerine uygun davranışlar gösteren annelerin bebeklerinin 7. Ay itibariyle kendi başlarına uyumaları mucize değil normal ve beklenen bir şeydir.
Bebeklerinizi uyutabilmek için ilk aylarda pek çok şey deneyerek onu rahatlatmanın yolunu kendinize göre bulduğunuzda elbette çok mutlu oldunuz. Ancak yapılan en temel hatalardan biri bebeğin hep bu şekilde mesela sallanarak ya da beslenerek uyuyacağına inanmanızdır. Bebekler çok hızlı büyürler ve aylara göre uykuya geçiş zamanlarında farklı yollarla uyuma kapasiteleri geliştirirler. Siz hep yeni doğmuş bir bebek gibi onu uyutmaya devam ettiğinizde bebekler uykuyla ilgili beyin ve fizik gelişiminin imkan verdiği becerilerini kullanmayı öğrenemezler.
Kendi kendine uyumak öğrenilen bir şeydir. Bu konuda gözlemci, araştırmacı, öğrenmeye açık ve cesur olmalısınız. Unutmayın, uyku sorunlarına harcanan enerjinin azalması bebeğinizle daha enerjik ve kaliteli vakit geçirebilmenin, onunla çok daha güvenli bir ilişki kurmanız için gerekli enerjinizin artmasına neden olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>