Posted by in Genel on Eki 12, 2012

Öncelikle bebeğin size göre mi erken uyanıyor yoksa gelişim dönemine göre beklenenden erken mi uyanıyor olduğuna tekrar bakılmalıdır. Bebeklerin özellikle ilk 2 yılda erken uyanmaları doğal ve beklenen bir durumdur. Bebeğin sorunsuz ve mutlu bir şekilde sabah saat 6-8 arasında uyanması normal kabul edilmektedir. Bunun aile tarafından baştan kabul edilmesi ve bebeğin kalkma saatine uyum sağlamasında fayda vardır.
Peki erken kalkma ne zaman bir sorun olarak görülmelidir. 6.-7. Aydan sonra eğer bebeğiniz sabah 6’dan önce ağlayarak ve yorgun olarak uyanıyorsa, her gece başka saatlerde de zaten ağlayarak uyanıyor ve süt içtikten sonra uykuya geri dönüyorsa ya da yorgun, tadı kaçık bir şekilde uyanıp kısa süre sonra uyumak istiyorsa erken kalkma sorunundan bahsedebiliriz.
Bu sorunlara genelde çocuk bağımsız olarak tek başına uyuyamadığında sık rastlanmaktadır. Size en uygun yöntemlerle kendi başına uyuma konusunda uyku eğitimi vermek sorunun en etkili çözümüdür. Eğitim gereksiz gece beslenmelerini kaldırma, her gece aynı yerde aynı ön hazırlık ve saatte yatma, uyku öncesi çok uyarıcı etkinliklerde bulunmama gibi temel uyku vakti rutinlerini de yeniden düzenlemelidir.
Geç yatırmak özellikle ilk 2 senede uyanma saatini genellikle geciktirmez tersine çocuğun daha az uyuyarak daha yorgun ve asabi olmasına neden olur. Bu yöntem daha büyük çocuklarda işe yarayabilmektedir.
Ek olarak erken uyanmış bebeğinize sabah olmamış gibi davranmalısınız, perdeleri açmak, onunla konuşup oynamak uyanma saatini bebeğin beden saatine fikslemeye neden olabilir. Uygun uyanma saatine kadar bebeğinizle uyarıcı bir etkinlikte bulunmamaya özen göstermelisiniz. Uygun uyanma saati gelince coşkulu bir şekilde perdeleri açıp sabah olmuş deyip uyanma saati ya da sabah kavramlarının gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>