Posted by in Genel on Eki 12, 2012

Peki ama nasıl? Öncelikle gündüz ve gece için düzenli bir yaşam planlamalısınız. Birazdan neler olacağını bilmek bebeğin kendini güvende hissetmesini ve sıradaki etkinliğe bedenini hazırlamasını sağlayacaktır. Uyku öncesi hazırlıklarınızı yeniden düzenleyip rutin olarak uygulayın. Bir süre sonra bebeğiniz bu hazırlıkları uykunun habercileri olarak kodlamaya başlayacaktır.
Uyku öncesi rutin olarak yapılıp edilenleri gözden geçirin ve bir kağıda yazın. Yazdıklarınızın içinden bebeği uyaracak tüm etkinlikleri teker teker çıkarıp yerine saha sakinleştirici olanları ekleyin, odanın karartılması, seslerin azalması gibi. Ses tonunuzun, beden dilinizin, mimiklerinizin ve temaslarınızın uyarıcı olmaktan çok sakinleştirici olmasına dikkat etmeye başlayın. Uyuması için bugüne dek etkili olan kolaylık sağlayan süt içme, sallanma gibi şeyleri her gün biraz daha az yapmaya başlayın. Bu azaltmalar karşısında bızıldayan ve ağlayan bebeğinizin başlangıçta yanında olun ama bir miktar sıkıntı çekmesine izin verin. Yavaş yavaş ilgili yardımı tamamen bırakın. Uyku eğitimi sırasında bebek odasında ve yatağında olmalıdır. Eğitimin başlangıcında bebek ağlayabilir. Korkup hemen pes etmeyin. Bebeğiniz ağlarken yanında olun ama konuşmayın, elini tutabilir, sırtını sıvazlayabilir ya da bir miktar pış pış yapabilirsiniz.
Bebeğiniz ayakta-kucakta sallanma ve beslenerek uyuma davranışı yerine yatağında ama yine de sizin temasınıza ihtiyaç duyan bir noktaya geldiğinde yeni bir aşamaya geçilmelidir. Bu aşamada da uyuma için bebeğe yapılan yardım özellikle fiziksel temas giderek azaltılmalıdır ama bebek kontrol için baktığında anne halen orada olmalıdır. Mesela yatağın yanındaki sandalyede oturarak bebeğinize uyku için destek oluyorsanız, zamanla bebeğinize daha az dokunup sadece aralarda şişşşşşş.. yaparak orada olduğunuzu bilmesini sağlayabilirsiniz. Sonraki aşamada odadan tamamen çıkmak hedeflenmelidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>