Posted by in Genel on Mar 26, 2013

Süt yapmak için kilo almak şart mı? (8)
Hamileyken vücudunuz emzirme için gerekli ekstra enerjiyi yağ olarak otomatikman biriktirmeye başlar. Dengeli ve çeşitli bir yeme içme düzenine sahipseniz emzirme doğum kilolarınızı vermenize yardımcı olacaktır.
Bilimsel çalışmalar emziren bir annenin emzirme yoluyla günde 600 kalori yaktığını, bunun da 2 saat süren bir aerobik egzersizine denk olduğunu göstermektedir.
Annenin süt üretimiyle kilo alması arasında bir ilişki olmadığı ancak genetik yapı, beslenme biçimi ve ruhsal sağlıkla ilişkisi olduğu gösterilmektedir. Genetik bir nedenden süt üretimini aksatacak bir neden yoksa sağlıklı beslenen ve emzirmek isteyen her annenin bebeği için yeterli miktarda sütü ekstra kilo almadan üretebilir.
Doğum sonrası sağlıklı beslenen bir anne aldığı kaloriyi emzirme ve aktiviteleriyle yaktığında kilo almayacaktır. Gebelik boyunca emzirme için vücutta biriktirilen yağ da emzirme gerçekleşirse yakılacaktır. Ancak anne gebelik boyunca gerekenden fazla kilo almışsa normal beslenmeyle aldığı kiloları veremeyecektir, bu nedenle anneler emzirmenin kilo yaptığı fikrine kapılabilirler.
Eğer doğumdan hemen sonra hızlıca kilo vermek için kalori alımı gereğinden azaltılır ya da sporla gereğinden çok kalori yakılırsa zayıflama gerçekleşir. Ancak kilo verme işlemi vücut sıvılarındaki toksinleri arttırmaktadır ve bu toksinler anne sütüyle bebeğe geçmektedir. Bu nedenle, kilo vermenin aşamalı ve aylara yayılarak yapılması önerilmektedir. En kolay yol gebelikte doktorunuzun önerdiği limitleri aşmamaktır.
Gebelik kilonuz ortalamanın üzerine çıkmışsa doğum öncesi kilonuza ulaşmayı ilk bir yılın sonu için planlayabilirsiniz. Özellikle emzirmenin azalacağı ya da kesileceği ikinci altı ay diyete planlı bir şekilde başlamak için uygun olur.
Süt üretimi için ekstra şeker ve tatlıya ihtiyaç yoktur, bol sıvı tüketmek ve dengeli besin almak yeterli olacaktır. Komposto vb. içeceklerinizi şekerli yapmanıza gerek yoktur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>