Posted by in Genel on Mar 26, 2013

Emzik kullanmak bebeğiniz için iyi mi? (9)
Emzik kullanmak ya da kullanmamak tamamen sizin vereceğiniz bir karardır. Karar vermeden önce emzik kullanımının olası fayda ve zararlarını öğrenmenizde fayda vardır.
Emmek beslenmenin yanı sıra rahatlatıcı ve sakinleştirici etkilere sahiptir. Bebeklerin çoğu kuvvetli bir emme refleksiyle doğarlar hatta birçok bebek henüz anne karnındayken ellerini emmeye bile başlamış olurlar.
Bazı bebekler bir şeyler emerken çok daha mutlu olurlar bu nedenle emzik kullanımı huysuz-mızmız bebekleri sakinleştirebilmektedir. Yine aşılama, kan alma gibi özel durumlarda bebeği geçici olarak oyalayabilmektedir. Sakinleşmeye neden olduğundan uykuya dalmaya yardımcı olabilmektedir. Uçak yolculuklarındaki basınç değişikliklerinden bebeğin kulağında oluşabilecek zarar ve acıdan bebeği korumaya yardımcı olabilir. Gece emzik kullanımının Ani Bebek Ölümü riskini düşürdüğünü gösteren bilimsel yayınlar vardır. Son olarak emzik kullanmaya son verilmesi halinde atılabilirken, parmaklarını emme alışkanlığından kurtulmak zor olabilmektedir.
Bu avantajlara karşın emzik kullanımının orta kulak enfeksiyonlarını arttırabileceği, gereğinden uzun süre kullanımında diş yapısında bozulmalara neden olabileceği ve hatalı kullanıldığında bağımlılık yapabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>